Prima pagină » Știri externe » Cel puţin 20 de persoane care participau la o nuntă, ucise într-un atac cu rachete, în Afganistan

Cel puţin 20 de persoane care participau la o nuntă, ucise într-un atac cu rachete, în Afganistan

Cel puţin 20 de persoane care participau la o nuntă, în Afganistan, au fost ucise, iar alte 45 au fost rănite într-un atac cu rachete atribuit insurgenţilor talibani, relatează Radio Free Europe / Radio Liberty.
Cel puţin 20 de persoane care participau la o nuntă, ucise într-un atac cu rachete, în Afganistan

Atacul s-a produs în provincia Helmand, situată în sudul Afganistanului, unde au loc confruntări între serviciile de securitate afgane şi rebelii talibani.

Mai multe rachete au lovit o casă din districtul Sangin, provocând moartea a cel puţin 20 de oameni şi rănirea altor 45. Potrivit autorităţilor afgane, victimele participau la o nuntă.

Printre persoanele ucise se numără femei şi copii.

Atacul a avut loc în contextul în care forţele combatante NATO din Afganistan şi-au încheiat misiunea pe 31 decembrie 2014.