Prima pagină » Social » Staţiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului

Staţiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului

Staţiunea Parâng a rămas fără energie electrică, sâmbătă, după ce mai mulţi brazi s-au prăbuşit sub greutatea zăpezii şi au căzut peste firele electrice, dărâmând câţiva stâlpi de susţinere.
Staţiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului

Staţiunea montană Parâng, dar şi abonaţii Enel din zona cuprinsă între intersecţia cu DN 7A şi Hotel Rusu din staţiune, în total peste 300 consumatori, au rămas fără energie electrică, sâmbătă, în urma ninsorii şi viscolului.

„A fost înregistrat un deranjament colectiv care a afectat staţiunea Parâng, din cauza condiţiilor meteo deosebite din zonă (ninsoare, viscol, chiciură depusă pe elemente de reţea), care au dus la ruperea a trei sâlpi din linia electrică aeriană de medie tensiune Livezeni – Puţ 4”, au declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, reprezentanţi ai Enel Distribuţie Banat.

Şeful Salvamont Parâng, Dumitrul Bârlida, a spus, la rândul său, că mai mulţi brazi care s-au prăbuşit sub greutatea zăpezii şi a vântului puternic au căzut peste firele electrice, dărâmând câţiva stâlpi de susţinere.

Potrivit acestuia, lipsa energiei electrice nu a condus la blocarea turiştilor în telescaune întrucât instalaţiile nu erau pornite la momentul producerii avariilor.

Sâmbătă după-amiază, echipe ale Enel intervin pentru remedierea avariilor, în zonă aflându-se şi reprezentanţi ai detaşamentului de pompieri Petroşani, care intervin pentru tăierea brazilor căzuţi peste liniile electrice.

În staţiunea Parâng se află la finalul acestei săptămâni între 150 şi 200 de turişti, stratul de zăpadă măsurând aproximativ 55 de centimetri.