Potrivit site-ului TheWrap, actorul Ethan Hawke, starul din „12 ani de copilărie/ Boyhood”, va interpreta unul dintre pistolarii din noua versiune a westernului clasic din 1960, ce a fost regizat de John Sturges.
Noul film va reprezenta nu doar o nouă colaborare a actorilor Ethan Hawke şi Denzel Washington, ci şi o reunire a lor cu regizorul Antoine Fuqua, la aproape 15 ani după ce acesta a regizat pelicula „Zi de instrucţie”.
Chris Pratt, starul filmului „Gardienii galaxiei”, şi actriţa Haley Bennett vor juca şi ei în acest film.
Scenariul noului lungmetraj a fost scris de Nic Pizzolatto, creatorul serialului „Detectivii din Louisiana/ True Detective”, şi John Lee Hancock, regizorul filmului „Povestea unui campion/ The Blind Side”.
Cu o carieră de peste trei decenii, Ethan Hawke, în vârstă de 44 de ani, a jucat în peste 50 de filme şi a fost în adolescenţă un veritabil star al generaţiei grunge, demonstrându-şi apoi talentul într-o serie de filme importante, apreciate atât de public, cât şi de criticii de specialitate.
Ethan Hawke a fost nominalizat la Oscarul pentru cel mai bun actor într-un rol secundar graţie evoluţiilor sale din filmele „Zi de instrucţie/ Training Day” şi „12 ani de copilărie/ Boyhood”, dar are şi alte două nominalizări la Oscarul pentru cel mai bun scenariu adaptat, graţie filmelor „Înainte de apus/ Before Sunset” (2004) şi „Înainte de miezul nopţii/ Before Midnight” (2013), cele două continuări ale filmului romantic „Înainte de răsărit/ Before Sunrise” (1995).
Starul american s-a remarcat şi în alte producţii cinematografice de succes, precum „Cercul poeţilor dispăruţi”, „Cu picioarele pe pământ”, „Gattaca”, „Marile Speranţe”, „Identităţi furate”, „Asalt asupra secţiei 13” şi „New York, te iubesc”.
Actorul american Denzel Washington, născut pe 28 decembrie 1954, a devenit celebru în anii ’90, pentru interpretarea reuşită a unor personaje care au existat în realitate, precum Steve Biko, Malcolm X, Rubin Carter, Melvin B. Tolson, Frank Lucas şi Herman Boone. El a câştigat două Globuri de Aur şi două premii Oscar („Glory” şi „Zi de instrucţie”), fiind al doilea afro-american, după Sidney Potier, care a câştigat premiul Oscar pentru cel mai bun actor într-un rol principal, datorită prestaţiei sale din filmul „Zi de instrucţie” (2001). Actorul american a jucat, de asemenea, în „Book of Eli”, în regia fraţilor Allen şi Albert Hughes, şi în pelicula „Unstoppable”, regizată de Tony Scott.