Prima pagină » Știri externe » Zeci de mii de israelieni au manifestat împotriva lui Benjamin Netanyahu la Tel Aviv

Zeci de mii de israelieni au manifestat împotriva lui Benjamin Netanyahu la Tel Aviv

Zeci de mii de israelieni au manifestat sâmbătă seara într-o piaţă din Tel Aviv, sub sloganul "Israelul vrea schimbare", şi au cerut ca premierul Benjamin Netanyahu să fie schimbat din funcţie în urma alegerilor de la 17 martie, relatează Associated Press.
Zeci de mii de israelieni au manifestat împotriva lui Benjamin Netanyahu la Tel Aviv

Mitingul de sâmbătă seara din Piaţa Rabinului a fost cel mai important din campania electorală. Acesta a fost organizat de o asociaţie non-profit care vrea să schimbe priorităţile Israelului pentru a se concentra pe sănătate, educaţie, locuinţe şi nivelul de trai.

Deşi nu a fost sprijinit oficial de niciun partid politic, mitingul a atras în special susţinători ai formaţiunilor de stânga şi de centru.

Una dintre personalităţile care au luat cuvântul în timpul manifestaţiei a fost Meir Dagan, un fost director al Mossad, care l-a criticat recent pe premierul Benjamin Netanyahu, considerându-l „persoana care a cauzat cele mai mari pagube strategice Israelului”.

Fostul director al Mossad din perioada 2002-2010 este un critic al poziţiei adoptate de Netanyahu faţă de Iran, opunându-se unui potenţial atac militar israelian asupra instalaţiilor nucleare iraniene. De altfel, Meir Dagan, a respins vineri afirmaţiile făcute de premierul Benjamin Netanyahu în Congresul american privind programul nuclear iranian.