Oponenţii formaţiunii de extremă-dreapta Alternativă pentru Germania (AfD) au ieşit pe străzile mai multor oraşe din Germania, inclusiv Berlin, pentru a protesta faţă de succesul AfD care a reuşit pentru prima dată în istorie să intre în Bundestag, informează site-ul postului Deutsche Welle.
Trenul InterRegio Iaşi – Timişoara deraiat, în noaptea de duminică spre luni, în judeţul Cluj, fără ca cineva să fie rănit.
Biroul Permanent Naţional al PSD a fost convocat pentru luni, ora 11.00, la sediul central al formaţiunii, pentru a analiza şi lua o decizie politică referitoare la situaţia vicepremierului Sevil Shhaideh şi a ministrului delegat pentru Fonduri Europene, Rovana Plumb.
Instanţa supremă ar putea pronunţa sentinţa în procesul în care sunt judecaţi fostul senator Dan Şova şi fostul director al CET Govora, Mihai Bălan. La ultimul termen, procurorul a cerut, pentru Dan Şova, condamnarea cu executare pentru trafic de influenţă şi confiscarea sumei de 100.000 de euro.