Daniel M., un cetăţean elveţian în vârstă de 54 de ani, a fost arestat în luna aprilie în Frankfurt, fiind acuzat că i-ar fi spionat pe mai mulţi oficiali ai landului german Renania de Nord – Westfalia. Acesta ar fi amplasat mai mulţi agenţi în instituţiile economice din Renania de Nord- Westfalia.
Cetăţeanul elveţian a recunoscut că în perioada 2011-2015 a lucrat pentru serviciile de informaţii din Elveţia cu scopul de a strânge informaţii despre oficialii landului Renania de Nord- Westfalia. Potrivit lui Daniel, autorităţile din acest land ar fi obţinut CD-uri care conţineau informaţii despre cetăţeni germani care îşi depozitau banii în conturile băncilor elveţiene pentru a scăpa de plata impozitelor în Germania, aspect ce a trezit interesul serviciilor elveţiene de informaţii.
Presa germană a relatat că sentinţa dată de către instanţa din Frankfurt a fost relativ modestă, din moment ce spionajul într-un stat străin se pedepseşte cu până la cinci ani de închisoare în Germania. Cu toate acestea, instanţa din Frankfurt şi-a motivat decizia precizând că Daniel M. nu avea antecedente penale şi a mărturisit faptele comise.
În plus, cetăţeanul elveţian va trebui să plătească o amendă de 25.000 de euro.
Daniel se va putea întoarce în Elveţia, ţinând cont de faptul că a primit o pedeapsă cu suspendare.