Buzărnescu a avut o misiune uşoară în primul meci al carierei jucat pe zgură verde. „Miki” declara pentru ProSport că vrea să evolueze cât mai bine pe neobişnuita suprafaţă, iar dorinţa i s-a îndeplinit. Revelaţia tenisului românesc a beneficiat de abandonul Verei Lapko la scorul de 6-4, iar calificarea în manşa secundă a turneului de la Charleston îi asigură revenirea pe 38 WTA, cel mai bun loc pe care l-a atins în carieră.
Mihaela a revenit spectaculos după ce a fost condusă cu break, Vera având 2-0, apoi 4-2. A durat mult până bucureşteanca s-a obişnuit cu zgura verde, care este foarte diferită de cea roşiatică, familiară jucătoarelor din Europa. Cu o serie de 4 game-uri consecutive, Buzărnescu şi-a adjudecat primul set, iar Lapko, o tânără speranţă a tenisului mondial, nu a mai revenit pe teren pentru actul al doilea.
Debutanta Buzărnescu îşi asigură biletul în turul al doilea de la Charleston şi un cec în valoare de 4.898 de dolari, iar pentru un loc în optimi se va lupta cu câştigătoarea partidei dintre Sara Errani (Italia, 95 WTA) şi Eugenie Bouchard (Canada, 111 WTA).