„Până acum nu avem nicio comunicare oficială din partea autorităţilor ruse. Am încercat să obţinem o clarificare de la ambasadorul rus. Până acum nu am avut nicio solicitare din partea dânsei sau a familiei pentru o asistenţă consulară”, a declarat, marţi, ministrul de Externe, Teodor Meleşcanu.
Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat, săptămâna trecută, că nu a primit nicio comunicare oficială în cazul Karinei Ţurcan, femeia arestată în Rusia pentru spionaj în favoarea României, însă dacă se va confirma oficial arestarea, MAE îi va oferi asistenţă consulară femeii. De asemenea, MAE a precizat că a solicitat oficial Ambasadei Federaţiei Ruse la Bucureşti detalii suplimentare şi clarificări cu privire la informaţiile vehiculate în mass-media rusă referitoare la cazul Karinei Ţurcan, care a fost reţinută la Moscova.
Karina Ţurcan, o femeie originară din Republica Moldova, a fost arestată în Rusia, fiind acuzată de spionaj în favoarea României, aceasta riscând până la 20 de ani în închisoare dacă va fi găsită vinovată, informează presa rusă.
Potrivit agenţiei de presă Tass, măsura arestării preventive a fost luată de Tribunalul din Lefortovo în urma cererii procurorilor. Ţurcan va sta în arest până pe 13 august.
Karina Valerievna Ţurcan, angajată a companiei Inter RAO, este acuzată de încălcarea articolului 276 din Codul penal, care se referă la spionaj, în sensul de trădare naţională. În conformitate cu legislaţia din Rusia, acuzaţia de spionaj se aplică numai străinilor, pe când în cazul cetăţenilor ruşi acuzaţia devine „trădare naţională” sau „a statului”. Ţurcan riscă până la 20 de ani în închisoare.