Prima pagină » Economic » Elon Musk, directorul general al Tesla, dat în judecată pentru fraude în SUA/ Musk respinge acuzaţiile

Elon Musk, directorul general al Tesla, dat în judecată pentru fraude în SUA/ Musk respinge acuzaţiile

Comisia pentru Valori Mobiliare şi Schimburi (SEC) din SUA a intentat un proces lui Elon Musk, directorul general al constructorului de automobile electrice Tesla, pentru fraudă prin inducerea în eroare a investitorilor în legătură cu intenţia de delistare a companiei, informează postul BBC News.
Elon Musk, directorul general al Tesla, dat în judecată pentru fraude în SUA/ Musk respinge acuzaţiile
Mircea Olteanu
28 sept. 2018, 01:26, Economic

Acest lucru a creat confuzie pe piaţa de capital şi a afectat investitorii, potrivit Comisiei.

SEC cere ca Musk să nu mai poată ocupa poziţii de director în cadrul vreunei companii listate la bursă, dar şi impunerea de penalităţi financiare.

Elon Musk este acuzat că luna trecută a făcut declaraţii false cu privire la investitorii care ar fi urmat să finanţeze Tesla. Miliardarul american a anunţat atunci că se gândeşte la delistarea companiei.

„În realitate, Elon Musk nici măcar nu a discutat, cu atât mai puţin să primească vreo confirmare despre tranzacţie, inclusiv preţul acesteia, de la vreo potenţială sursă de finanţare”, se arată în plângerea depusă de SEC la un tribunal din Manhattan.