Prima pagină » Știri externe » O aeronavă civilă de mici dimensiuni a DISPĂRUT de pe radar în zona coastei Carolinei de Sud

O aeronavă civilă de mici dimensiuni a DISPĂRUT de pe radar în zona coastei Carolinei de Sud

Autorităţile americane cercetează Oceanul Atlantic în căutarea unei aeronave civile care a dispărut de pe radar vineri la câteva minute după ce a transmis un semnal de urgenţă, în zona coastei statului Carolina de Sud, relatează Reuters.
O aeronavă civilă de mici dimensiuni a DISPĂRUT de pe radar în zona coastei Carolinei de Sud

Paza de Coastă a cercetat o zonă din ocean „mai mare decât dimensiuna statului Delaware”, dar nu a găsit momentan aeronava Piper PA-31, care a dispărut de pe radare vineri, în jurul orei locale 11:30.

Aeronava civilă zbura pe ruta Carolina de Sud- Bahamas. Autorităţile cred că aceasta s-a prăbuşit la aproximativ 117 kilometri est de oraşul Charleston.

„Am căutat o suprafaţă de aproximativ 2.600 kilometri pătraţi. Vom continua căutările cât va fi nevoie”, au transmis reprezentanţii Pazei de Coastă (USCG) printr-un mesaj pe Twitter.

Autorităţile nu au anunaţat câte persoane se aflau la bordul aeronavei, care aparţinea companiei Bulldog Flying Club.