Pasagerii călătoreau în mai multe autovehicule pe o autostradă din oraşul Karachi către Gwadar, un port pakistanez situat la Marea Arabiei.
O grupare insurgentă din regiunea Baluchistan a revendicat atacul din sudul Pakistanului, a anunţat grupul printr-un comunicat transmis mass-mediei locale.
Luptătorii grupării Raji Aajoi Saangar au executat omorurile, se arată în comunicat, care se descrie ca o grupare formată din trei mişcări separatiste din regiune, dar au negat că ar fi avut ca ţintă oameni de rând.
„Cei care au fost vizaţi aveau insigne ale Marinei pakistaneze şi a Gărzii de Coastă şi au fost ucişi doar după ce au fost identificaţi”, a declarat purtătorul de cuvânt al grupării, Baluch Khan.