Accidentul a avut loc pe Drumul European 581, în apropiere de localitatea Ţepu din judeţul Galaţi.
Se pare că cele trei maşini s-au lovit violent din cauza unui şofer care a circulat cu viteză şi a lovit o maşină care circula pe acelaşi sens de mers de la Tercuci, înspre Bârlad. Autoturismul care avea viteză a fost proiectat pe contrasens unde a lovit o altă maşină în care se află o familie formată din trei membri, părinţi şi copil.
Şoferul vinovat a murit, iar poliţiştii rutieri aşteaptă rezultatul necropsiei pentru a stabili dacă bărbatul era băut.
„Accidentul s-a produs la Ţepu, la ora 23.55, pe sensul de mers dinspre Tecuci spre Bârlad. Un şofer în vârstă de 24 de ani nu a adaptat viteza de mers şi a lovit maşina din faţă. În urma impactului, autoturismul care circula cu viteză a fost proiectat pe contrasens şi a lovit altă maşină în care se aflau şoferul de 45 de ani, soţia acestuia de 41 de ani şi copilul lor de 13 ani. Cei trei au fost răniţi şi au ajuns la spital, dar şoferul care a intrat pe contrasens a decedat”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al IPJ Galaţi.
La faţa locului, au intervenit mai multe echipaje de La SMURD, pompieri şi Poliţie. Celelalte trei victime au fost transportate cu ambulanţe la Spitalul de Urgenţă din Galaţi.
Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.