Prima pagină » Politic » Cîţu: PSD face multă gălăgie. Să ne amintim efectul negativ al OUG 114 pentru moneda naţională

Cîţu: PSD face multă gălăgie. Să ne amintim efectul negativ al OUG 114 pentru moneda naţională

Ministrul de Finanţe Florin Cîţu a afirmat că PSD face multă gălăgie pentru a acoperi „dezastrul” lăsat în economie. Liberalul a ataşat postării sale pe Facebook un grafic care arată deprecierea leului în comparaţie cu euro atunci când Guvernul Dăncilă a adoptat OUG 114.
Cîţu: PSD face multă gălăgie. Să ne amintim efectul negativ al OUG 114 pentru moneda naţională

„Încă un fake news marca PSD demontat! PSD face multă gălăgie în aceste zile. Încearcă să ascundă dezastrul pe care l-au lăsat în economie. Să ne aducem aminte efectul negativ pe care l-a avut OUG 114 pentru moneda naţională”, a scris Florin Cîţu, sâmbătă, pe Facebook.

Senatorul PNL a adăugat că „dovezile dezastrului lăsat de PSD în economie sunt peste tot. Nu au cum să-l ascundă. Va urma…”.

Ministrul de Finanţe a ataşat postării sale de pe reţeaua de socializare şi un grafic în care arată că leul s-a depreciat de la 4.63 la 4.77 după ce PSD a aprobat OUG 114. Cîţu mai spune că indică faptul că atunci când a prezentat „cum a furat PSD” leul a crescu de la 7.616 la 4.7650.

Lia Olguţa Vasilescu a afirmat că PNL a aruncat leul în aer prin creştere euro, iar acum liberalii spun că au făcut glume cu PSD, când s-au referit la „bugetul paralel” al guvernării social-democrate.

„Fraţilor, ascultaţi la Turcan!!!! „Figura de stil” e „bugetul paralel”! Au aruncat leul în aer prin creşterea euro şi acum zic că au făcut glumiţe cu noi… Iresponsabili şi proşti!”, a scris Lia Olguţa Vasilescu, sâmbătă, pe Facebook, făcânt referire la o apariţie a Ralucăi Turcan la România Tv, în care a spus că sitagma „buget paralel” folosită de Florin Cîţu pentru a indica dezastrul lăsat de PSD.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant daţi LIKE paginii noastre de Facebook!