„Persoana vătămată a formulat plângere împotriva bărbatului care l-a agresat. Cel în cauză a fost identificat. Este un bărbat de 68 de ani şi urmează să fie audiat”, potrivit Poliţiei Capitalei.
Conform sursei citate, cercetările sunt efectuate de Secţia 1 Poliţie sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovire sau alte violenţe, urmând a fi sesizată unitatea de parchet competentă teritorial şi material.
Autorităţile au fost în alertă sâmbătă, după ce un bărbat l-a lovit în cap cu o cârjă pe Gelu Voican Voiculescu, iar acesta a început să sângereze. Jandarmeria Capitalei a transmis o fotografie a individului şi acesta a fost identificat de oamenii legii.
„Incidentul s-a produs în Piaţa Universităţii la o activitate de comemorare a 30 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989. La ora 12:15, pe timpul slujbei religioase, o persoană a fost lovită cu un obiect în zona capului. În acele momente de îmbulzeală, a fost necesară intervenţia forţelor de ordine, prezente pentru asigurarea măsurilor de ordine publică, pentru a-l scoate din zona pe cel accidentat. La acest moment, se fac demersuri în vederea identificării agresorului”, anunţa Jandarmeria Bucureşti.
Fostul vice prim-ministru Gelu Voican Voiculescu a venit, sâmbătă, în Piaţa Universităţii, locul unde se desfăşura un eveniment de comemorare a eroilor Revoluţiei, el fiind huiduit de oamenii prezenţi la manifestaţie, aceştia strigând: „Criminalule, cum ai tupeul să vii aici?”. Ulterior, Voican Voiculescu a fost lovit cu un baston în cap şi a început să sângereze.
Gelu Voican Voiculescu a venit în Piaţa Universităţii, locul unde mai multe oficialităţi, între care preşedintele Klaus Iohannis, au depus coroane de flori, pentru cinstirea eroilor Revoluţiei, la 30 de ani de sângeroasele evenimente din decembrie 1989.
Voican Voiculescu a fost flancat de mai mulţi jandarmi, pentru a putea fi scos din piaţă şi pentru a fi protejat de oamenii nemulţumiţi de prezenţa acestuia.
Gelu Voican Voiculescu a fost trimis în judecată, alături de Ion Iliescu, în dosarul Revoluţiei, cazul aflându-se pe masa judecătorilor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ). El este acuzat de infracţiuni contra umanităţii.
Recent, el a fost în mijlocul unui scandal legat de un concert al Institutului Revoluţiei Române, instituţie pe care o conduce. Mai multe organizaţii civice au contestat, vineri, evenimentul organizat de Institut, pentru care s-ar fi alocat 100.000 de euro de la bugetul de stat. Ulterior, sâmbătă, evenimentul a fost anulat.