Prima pagină » Life-Inedit » Celebrul Christo, artistul de origine bulgară care a învelit în ţesătură clădirea Rechstagului, a murit

Celebrul Christo, artistul de origine bulgară care a învelit în ţesătură clădirea Rechstagului, a murit

Christo, artistul de origine bulgară cunoscut pentru amploarea operelor sale dar şi pentru abordarea efemeră a artei, cel care a învelit clădirea Reichstagului în mii de metri pătraţi de ţesătură, a încetat din viaţă la vârsta de 84 de ani, anunţă BBC.
Celebrul Christo, artistul de origine bulgară care a învelit în ţesătură clădirea Rechstagului, a murit

Decesul a survenit din cauze naturale, conform unei informări de pe pagina sa de Facebook.

 

 

„Christo şi-a trăit viaţa la maxim, şi nu numai că a visat ceea ce părea imposibil, dara şi realizat”, a declarat biroul artistului, născut Christo Yavacheff, într-un comunicat.

Christo a plecat din Bulgaria comunistă în 1957, mai întâi la Praga şi apoi la Viena şi Geneva. Un an mai târziu, s-a mutat la Paris, unde şi-a întâlnit soţia şi partenera de creaţie artistică, Jeanne-Claude Denat de Guillebon. A locuit la New York 56 de ani.

În 2018, el a prezentat „The London Mastaba” – o sculptură de 20 de metri înălţime reprezentând un mormânt egiptean antic, realizată din 7.506 de butoaie roşii, albe şi mov puse pe o platformă dintr-un lac din Hyde Park din Londra.

 

 

Christo şi Jeanne-Claude, care a murit în 2009, sunt de asemenea cunoscuţi pentru lucrări precum „The Gates”, o instalaţie din 2005 în Central Park din New York, precum şi învelirea clădirii Reichstagului din Berlin în 1995 într-o perdea argintie.

Cel mai recent proiect al său a avut în vedere înfăşurarea Arcului de Triumf la Paris în 25.000 de metri pătraţi de ţesătură reciclată din polipropilenă albastră argintie şi 7.000 de metri de frânghie roşie. Proiectul va fi realizat chiar şi după decesul artistului, în perioada 18 septembrie – 3 octombrie 2021”, se arată în comunicat.