Prima pagină » Politic » Prefectul de Buzău are COVID-19. Demnitarul a scris că a fost testat pentru că avea febră 38º

Prefectul de Buzău are COVID-19. Demnitarul a scris că a fost testat pentru că avea febră 38º

Prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian, a fost confirmat cu noul coronavius. Prefectul a avut simptome uşoare, s-a testat sâmbătă, iar duminică a venit rezultatul pozitiv al testului.
Prefectul de Buzău are COVID-19. Demnitarul a scris că a fost testat pentru că avea febră 38º
Laura Buciu
16 aug. 2020, 17:31, Politic

„În urmă cu câteva ore, am fost confirmat cu virusul SARS-CoV-2. În cursul zilei de ieri (sâmbătă – n.r.), am prezentat simptome uşoare specifice COVID-19 (febră 38º) şi am fost testat, iar rezultatul venit astăzi (duminică – n.r.) este pozitiv. Starea mea de sănătate este bună, acum mă simt mai bine decât m-am simţit ieri”, a scris, duminică, pe Facebook, prefectul Buzăului, Leonard Dimian.

Acesta crede că se va vindeca rapid şi spune că se bazează pe profesionalismul cadrelor medicale buzoiene.

În cursul zilei de luni, prefectul va fi supus unor investigaţii medicale extinse şi va afla tratamentul pe care îl va primi.

Atribuţiile de conducere a Prefecturii judeţului Buzău vor fi preluate de către subprefectul Vasile Alecu.

„Fac încă un apel la responsabilitate pentru toţi cetăţenii din judeţul Buzău, de data aceasta folosindu-mă pe mine ca exemplu! Iată că, şi în situaţia în care am încercat să respect cu stricteţe toate regulile de prevenire a infectării cu noul coronavirus, acesta nu m-a ocolit! Virusul nu iartă pe nimeni! Vă transmit tuturor gândurile mele bune. Multă sănătate”, a mai scris Leonard Dimian.

În judeţul Buzău, duminică erau 1.810 cazuri de COVID-19 confirmate de la debutul pandemiei în România, 47 fiind diagnosticate în ultimele 24 de ore.

 

În urmă cu câteva ore, am fost confirmat cu virusul SARS-CoV-2. În cursul zilei de ieri, am prezentat simptome uşoare…

Publicată de Leonard Dimian pe Duminică, 16 august 2020