Prima pagină » Sport » Un feroez a fost convocat de naţionala ţării sale la două discipline sportive: handbal şi fotbal. Cum a reuşit performanţa

Un feroez a fost convocat de naţionala ţării sale la două discipline sportive: handbal şi fotbal. Cum a reuşit performanţa

Un feroez a fost convocat de naţionala ţării sale la două discipline sportive: handbal şi fotbal. Cum a reuşit performanţa
Ciprian Bolan
17 nov. 2020, 03:04, Sport

Dacă te cheamă naţionala, te duci. Chiar dacă trebuie să joci alt sport la interval de doar câteva luni. Aceasta este povestea lui Hilmar Leon Jakobsen, un sportiv care a ajuns să reprezinte Insulele Feroe şi la handbal, şi la fotbal.

Feroezul şi-a dorit dintotdeauna să se facă fotbalist, dar o accidentare la şold l-a făcut să se răzgândească. Doctorii i-au zis să joace mai bine handbal. A devenit atât de bun, încât a ajuns la naţională.

N-a mai apucat să ajungă la Campionatul Mondial de handbal din cauza pauzei impuse de pandemie, aşa că s-a reapucat de fotbal. Acum joacă titular în Nations League şi nici nu se gândeşte să se întoarcă în sală.