Un sondaj al Fundaţiei Împreună şi al Consiliului Naţional al Elevilor arată cât de mulţumiţi sunt toţi cei implicaţi în procesul educaţional de şcoala online. Puţin peste jumătate dintre elevii respondenţi văd o scădere a calităţii educaţiei, faţă de anul trecut.
Alina Elena Sava, Consiliul Elevilor Iaşi: Actul educaţional din această perioadă se bazează foarte mult pe a fi autodidact, din păcate cel puţin elevii mici încă nu au acele abilităţi, să poată învăţa singuri. Cei de liceu să spunem că reuşesc în mare parte să înveţe singuri dar nu putem generaliza fiindcă fiecare elev are un stil anume de învăţare. O conexiune întreruptă de către toate mijloacele astea tehnice, multor copii le cade internetul, ceea ce nu îi ajută să parcurgă orele de curs într-o eficienţă foarte mare
Pandemia a adus educaţia din România în faţa necesităţii unor modificări în ceea ce priveşte modul în care se realizează învăţarea.
Ana Maria Cazan, conferenţiar în psihologie, îţi spune care sunt nevoile elevilor şi studenţilor.
Ana Maria Cazan, conferenţiar în psihologie: Este necesară o mai bună formare a profesorilor, în ceea ce priveşte folosirea metodelor digitale. Dacă mult timp a folosi metode digitale în învăţare însemna să ştii să faci un powerpoint şi să-l prezinţi studenţilor, iată că de data aceasta am fost puşi în situaţia de a folosi mijloace colaborative. Ceea ce cred că ar fi necesar ar fi să existe o platformă care să fie unică pentru toţi elevii şi pentru toţi studenţii.