Serviciul de chat Telegram se apropie de 500 de milioane de utilizatori şi plănuieşte să genereze venituri începând de anul viitor, a spus fondatorul şi directorul executiv Pavel Durov, potrivit TechCrunch.
Durov a adăugat că a finanţat personal business-ul în ultimii şapte ani, însă CEO-ul se pregăteşte să monetizeze platforma pe măsură ce nivelul de popularitate continuă să crească: „Un proiect de asemenea dimensiuni are nevoie de câteva sute de milioane de dolari pe an pentru a putea continua”.
Aplicaţia, care a atins pragul de 400 de milioane de useri activi în aprilie, va lansa o platformă de publicitate pentru „canalele de tip «one-to-many» care ar acoperi costurile generate de servere şi trafic”.
Toate caracteristicile existente vor rămâne gratuite, spune Durov.