Chiar dacă pe hârtie Man Utd pleca uşor favorită în confruntarea cu Aston Villa, meciul a fost unul de uzură, cele două echipe alternând posesia şi concentrând jocul la mijlocul terenului.
Prima parte a trecut anost, singura acţiune notabilă fiind şutul plasat al lui John McGinn, respins în corner de David de Gea, cu un reflex spectaculos. În minutul 40, Martial a primit o pasă în adâncime şi a trimis balonul cu capul din apropiere, pe lângă portar, pentru 1-0.
Villa preia ostilităţile în primele minute după revenirea de la vestiare, bifează o ocazie mare, apărată superb de David de Gea, ca mai apoi să egaleze prin Traore cu un şut pe sub portarul gazdelor (1-1, min. 58).
United ripostează imediat şi peste doar două minute primeşte o lovitură de pedeapsă, la un fault asupra lui Pogba. Gazdele au contestat, dar arbitrul video a confirmat decizia şi Fernandes a transformat (2-1, min.61). Protestele au continuat şi după meci, antrenorul oaspeţilor acuzând că Pogba ar fi mimat faultul.
Până la final ambele formaţii au trecut pe lângă modificarea scorului, dar United a rămas cu cele trei puncte cu care a făcut 33 în total şi a egalat-o pe Liverpool în fruntea clasamentului. Totuşi Man Utd este doar pe locul 2, la un singur gol distanţă.