Prima pagină » Social » Incendiu puternic la Prefectura din Suceava în care a ars acoperişul clădirii VIDEO

Incendiu puternic la Prefectura din Suceava în care a ars acoperişul clădirii VIDEO

Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineaţa, la Prefectura din Suceava.
Incendiu puternic la Prefectura din Suceava în care a ars acoperişul clădirii VIDEO
Andreea Tobias
06 mart. 2021, 09:26, Social

UPDATE La ora 15:50, incendiul a fost declarat lichidat

Purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, Alin Găleată, a anunţat că pompierii intervin cu 4 autospeciale şi o autoscară, dar la faţa locului au ajuns şi două ambulanţe SMURD.

„Nu sunt înregistrate victime până în acest moment”, a spus Găleată.

Iulian Cimpoeşu, prefectul judeţului Suceava, declară că acoperişul arde puternic: „Acoperişul am înţeles că este cu mult lemn, clădirea este veche”.

Între timp, numărul autospecialelor de stingere a fost suplimentat. La această oră intervin 18 maşini de stingere (13 din cadrul ISU şi alte 5 de la serviciul voluntar pentru situaţii de urgenţă) şi 5 autoscări.

Totodată, pompierii botoşăneni anunţă că intervin şi ei pentru stingerea incendiului care a cuprins acoperişul clădirii Palatului Administrativ din Suceava. Este vorba de opt subofiţeri cu o autospecială cu apă şi spumă şi o autoplatformă de lucru la înălţime. O altă autospecială cu apă şi spumă, cu cinci subofiţeri de la Detaşamentul de Pompieri Dorohoi, a ajuns la Detaşamentul de Pompieri Suceava pentru a interveni în cazul producerii unor incendii sau a altor situaţii de urgenţă.