Mai multe magazine de la metrou funcţionează în continuare deşi procedurile de evacuare a spaţiilor comerciale au expirat vinerea trecută.
Unele magazine au lăsat pe geamuri afişe pe care scrie că nu vor elibera spaţiile fără o hotărâre judecătorească. Pe de altă parte, Poliţia şi Jandarmeria susţin că până acum nu au primit nicio solicitare pentru a evacua spaţiile de la metrou.
Ultima declaraţie pe acest subiect a ministrului Transporturilor, Cătălin Drulă, a avut loc pe 31 martie: ”Există doar prezumţia asta, că dacă este o companie de stat şi aici sunt perfect de acord cu premierul, cu ce spune, este o gaură fără fund. Mergem înainte cu căile legale, cu evacuarea, demolarea acelor spaţii care nu au forme legale sau a celorlalte măsuri prevăzute de lege. Pe niciunul dintre fronturi, fie că vorbim despre spaţiile comerciale sau datele economice ale companiei, şi pe partea de răspundere a celor care au participat la această acţiune ilegală şi au blocat o zi metroul in Bucureşti”.
La staţia de metrou Piaţa Unirii 1, aproximativ 70% dintre spaţii au fost golite de marfă şi închise de bună voie de propietari. Restul, care încă funcţionează, vor ramâne deschise. Proprietarii spun că nu le vor închide decât în momentul în care vor avea o hotarâre definitivă a instanţei de judecată.