Prima pagină » Sport » Beşiktas a realizat eventul, după ce a câştigat marţi Cupa Turciei

Beşiktas a realizat eventul, după ce a câştigat marţi Cupa Turciei

Finala Cupei Turciei s-a disputat marţi seara între Antalyaspor şi Besiktas, la Izmir, pe stadionul Gürsel Aksel. Beşiktas s-a impus cu scorul de 2-0 şi a câştigat trofeul după o pauză de 10 ani, realizând totodată eventul, după ce sâmbătă câştigase campionatul. Artizanul succesele este Sergen Yalcin, fost elev al lui Mircea Lucescu.
Beşiktas a realizat eventul, după ce a câştigat marţi Cupa Turciei
Rafael Hekman
18 mai 2021, 23:28, Sport

Besiktas şi-a asigurat trofeul încă din prima jumătate de oră, cu golurile marcate de Josef (min. 3) şi Rosier (min. 30).

Antalyaspor ar fi putut marca golul de onoare în minutele suplimentare de joc, mingea şutată de Sari nimerind bara.

Beşiktas a realizat eventul, după ce sâmbătă a reuşit să câştige şi titlul de campioană a Turciei.

Ultima dată, Besiktas a câştigat Cupa Turciei în sezonul 2010-2011.

Besiktas a câştigat recent astfel primul titlu după 4 ani, triumful din acest sezon fiind al 16-lea din vitrina clubului.

Echipa din Istanbul a fost condusă magistral de pe bancă de Sergen Yalcin, fostul decar al ”vulturilor” din perioada lui Mircea Lucescu.

De altfel, ”Il Luce” susţine că a fost cel care a insistat pe lângă başkani pentru a-l pune în funcţie pe Yalcin, mare pasionat de parior pe curse de cai.