Florin Cîţu a postat vineri dimineaţa, pe Facebook, un grafic cu execuţia bugetară. Cei mai mulţi bani cheltuiţi sunt la Ministerul Justiţiei şi Ministerul Muncii.
Situaţia defalcată a execuţiei bugetare
„De la
Premierul Florin Cîţu a afirmat, marţi, că România nu mai este o ţară a celor cu salarii mici şi că sunt tot mai multe venituri mari, nete, în euro.
„Am văzut cifre interesante, cum mai mult de 1% dintre angajaţii din România au un salariu mai mare de 3.000 euro net şi cum creşte ponderea celor care au peste 1000 de euro net. România nu mai e o ţară a celor cu salarii mici”, spunea Cîţu.
De asemenea, premierul a admis că în urmă cu 20 de ani a fost încarcerat două zile în SUA pentru că a condus sub influenţa alcoolului: „Am făcut o greşeală acum 20 de ani. Interesant că apare acum informaţia”.
„Nu e Wow! Florin Cîţu a publicat execuţia bugetară la 6 luni. Unde sunt investiţiile? Ministerele responsabile cu investiţiile publice sunt sub medie. Narcisistul Cîţu s-a lăudat degeaba”, afirmă Radu Ştefan Oprea.
Social-democratul afirmă că miniştrii Economiei şi Energiei, Claudiu Năsui şi Virgil Popescu, ar trebui remaniaţi.
„Ministrul Energiei, Virgil Popescu, ar trebui să fie pe făraş. 28% execuţie bugetară înseamnă că nu a făcut investiţii. Pe fondul creşterii importurilor de energie lipsa investiţiilor echivalează cu o atitudine criminală faţă de români. Preţurile la gaze şi energie electrică vor expoda în această iarnă. Ministrul economiei, Claudiu Năsui, ar trebui să fie şi el pe făraş. Dispreţul arătat antreprenorilor se vede în execuţia bugetară de 46%. Într-o perioadă de criză economică când toate statele susţin mediul de afaceri, Claudiu Năsui a reuşit să distrugă tot. Găştii toxice Cîţu & Co trebuie să le spunem adio”, conchide Oprea.