Poliţia a anunţat că a deschis o anchetă. Purtătorul de cuvânt al Spitalului Universitar Sahlgrenska a declarat că trei femei grav rănite se află printre persoanele duse la spital.
Serviciile de urgenţă au declarat că lucrează pentru a evacua oamenii şi a stinge incendiile din clădire.
„Mai multe apartamente şi scări sunt afectate. Momentan nu este clar ce a provocat explozia”, au declarat serviciile de urgenţă pentru zona extinsă a oraşului Göteborg.
Un purtător de cuvânt al serviciilor de urgenţă a declarat că mai multe sute de persoane au fost evacuate.
Cauza imediată a exploziei şi a incendiului a fost neclară. Ţara nordică s-a confruntat în ultimii ani cu o creştere a criminalităţii între bande, grupurile rivale folosind explozibili şi arme de foc pentru a-şi regla conturile.