Indian Wells este gata să primească nume nou pe tabloul câştigătorilor. După un an de criză din cauza unei pandemii, Mastersul 1000 revine la o dată neobişnuită, 7 octombrie, în deşertul din California,
Este prima dată în 21 de ani, din 2000, când tabloul principal nu-i conţine pe cei mai puternici trei jucători din lume. Rafa Nadal şi Roger Federer au încheiat sezonul 2021, în timp ce Novak Djokovic îşi revine încă din şocul Grand Slamului ratat la US Open.
Toţi 3 au câte 20 de titluri majore în carieră.
În ultimele 16 ediţii, doar de trei ori a existat un jucător din afara clubului Big3 care să ridice trofeul.
În 2010 i s-a întâmplat lui Ivan Ljubicic, actual antrenor al lui Roger Federer, în 2018 şi în 2019, în schimb, au câştigat Juan Martin del Potro şi Dominic Thiem.