Prima pagină » Știri externe » Preşedintele Africii de Sud a fost rugat să medieze conflictul dintre Rusia şi Ucraina

Preşedintele Africii de Sud a fost rugat să medieze conflictul dintre Rusia şi Ucraina

Preşedintele Africii de Sud a fost rugat să medieze conflictul dintre Rusia şi Ucraina
Pe baza relaţiilor noastre cu Federaţia Rusă şi în calitate de membru al BRICS, Africa de Sud a fost abordată pentru a juca un rol de mediere”, a declarat Ramaphosa, referindu-se la grupul pieţelor emergente format din Brazilia, Rusia, India, China şi Africa de Sud. 
 
Nu au existat anunţuri imediate de la Moscova sau Kiev care să confirme rolul Africii de Sud, potrivit Reuters.
 
Congresul Naţional African din Africa de Sud, aflat la putere, are legături istorice puternice cu fosta Uniune Sovietică, care a oferit instruire şi sprijin activiştilor anti-apartheid în timpul Războiului Rece.
 
De asemenea, Africa de Sud a avut tendinţa de a fi mai puternică din punct de vedere diplomatic de la tranziţia relativ paşnică la democraţie din 1994.
 
Ramaphosa a afirmat într-o declaraţie pe pagina sa de LinkedIn că a vorbit cu Putin la telefon. „Am prezentat poziţia noastră privind conflictul… precum şi convingerea noastră că conflictul ar trebui rezolvat prin mediere şi negociere între părţi şi – dacă este necesar – cu ajutorul agenţiilor care pot ajuta”, a spus Ramaphosa.
 
Discuţiile de joi dintre miniştrii de externe ai Ucrainei şi Rusiei nu au reuşit să aducă niciun răgaz în conflict, în timp ce sute de mii de civili au rămas blocaţi în oraşele ucrainene, adăpostindu-se de raidurile aeriene şi bombardamentele ruseşti.