Răzvan Burleanu a fost reales pentru al 3-lea mandat la cârma Federaţiei Române de Fotbal, fiind votat de toţi cei 272 de membri cu drept de vot prezenţi la Adunarea Generală organizată astăzi pe „Arena Naţională” din Capitală, informează frf.ro.
Printre cei 272 de votanţi s-a numărat Paul Răducan, preşedinte la Academia de Fotbal Gică Popescu. Acesta a postat pe contul de Facebook imagini de pe stadion. Cum n-au existat abţineri sau voturi contra, este lesne de înţeles că Răducan a votat cu Burleanu!
Gică Popescu, în prezent preşedinte în Liga 1 la fotbal, la clubul Farul Constanţa, a fost adversarul lui Răzvan Burleanu, la alegerile din 2014. Pe 4 martie, cu o zi înaintea alegerilor, Gică Popescu a intrat la închisoare în Dosarul Transferurilor.
”Baciul” a primit o condamnare de 3 ani, o lună şi 10 zile în dosarul în care au mai fost trimişi la puşcărie George Copos, Victor Becali, Ioan Becali, Cristian Borcea, Mihai Stoica, Gigi Neţoiu şi Jean Pădureanu.
De această dată, Răzvan Burleanu a alergat singur pentru şefia federaţiei. Generaţia de Aur, din care a făcut parte Popescu, n-a îndrăznit să prezinte un nume, de teama unei noi înfrângeri.
Dacă n-a absentat de la Adunarea Generală, chiar Farul Constanţa l-a votat pe Răzvan Burleanu!