Prima pagină » Știri externe » Rusia trimite cereale furate din Ucraina în porturile siriene

Rusia trimite cereale furate din Ucraina în porturile siriene

Presa occidetală a aflat că Syria Express, care a servit pentru a aduce provizii şi arme regimului Assad, transportă acum produse agricole, pentru a fi vândute pe o piaţă înfometată.
Rusia trimite cereale furate din Ucraina în porturile siriene

Portul sirian Latakia este socotit un avanpost rusesc în Marea Mediterană, iar Syria Express, formată din nave comerciale şi unităţi militare care transporta materiale, soldaţi şi provizii din Rusia în Siria, a fost sprijinul pentru salvarea regimului lui Bashar Assad asediat de rebeli.

Misiunea şi-a dat rezultatele, aliatul este încă pe tron. Acum ar fi un nou Syria Express: în calele de marfă au scăzut lăzile cu arme, în locul lor ar fi produsele agricole furate din Ucraina. Potrivit multor surse, Moscova a trimis în ţara prietenă în jur de 100.000 de tone de grâu, o „porţie” din cele 600.000 pe care le-ar fi pus mâna după invazie.

Cifrele au fost furnizate de Kiev, infirmate de Kremlin, confirmate parţial de cercurile internaţionale. La mijlocul lunii mai, au fost urmărite mişcările Matros Pozynich şi Matros Koshka, ambele aparent implicate în trafic.