Militantul palestinian fusese rănit în schimburi de focuri cu armata israeliană produse în localitatea Jaba, situată la periferia oraşului Jenin. Armata israeliană anunţă că individul a fost împuşcat în timp ce încerca să fugă de forţele de securitate. „I-au oferit asistenţă medicală suspectului, dar ulterior acesta a fost declarat mort”, a comunicat armata israeliană.
Conform agenţiei de presă palestiniene Wafa, militantul în vârstă de 20 de ani fusese rănit grav în schimburi de focuri cu militari israelieni. Armata israeliană a iniţiat o investigaţie în acest caz.
Într-un alt incident, produs duminică pe fondul tensiunilor din ce în ce mai mari, un islamist palestinian în vârstă de 19 ani a fost împuşcat mortal de armata israeliană în aceeaşi localitate.
De altfel, armata israeliană a anunţat că în cursul nopţii, în Cisiordania, au fost arestaţi 24 de militanţi islamişti suspectaţi de activităţi teroriste.
Armata israeliană susţine că a fost vizată de atacuri „în timpul unor activităţi de rutină în localitatea Jaba”. Armata israeliană a iniţiat operaţiuni antiteroriste în teritoriul palestinian Cisiordania după o serie de atentate soldate cu moartea a 19 cetăţeni israelieni.
Conform unui raport al Naţiunilor Unite, 60 de palestinieni au fost împuşcaţi mortal de armata israeliană în Cisiordania de la începutul anului 2022.