Prima pagină » Sport » Pe cine a ales antrenor Beşiktaş, după ce Mircea Lucescu a refuzat-o

Pe cine a ales antrenor Beşiktaş, după ce Mircea Lucescu a refuzat-o

Pe cine a ales antrenor Beşiktaş, după ce Mircea Lucescu a refuzat-o
Tiberiu Sabo
08 ian. 2024, 10:44, Sport

Beşiktaş l-a numit pe un fost selecţioner al Portugaliei, Fernando Santos, în funcţia de antrenor, a anunţat duminică seara clubul turc din Super Lig, relatează Reuters.

Portughezul, în vârstă de 69 de ani, a condus ultima dată naţionala Poloniei, dar a fost demis din cauza prestaţiei din calificările pentru Euro 2024.

Anterior, Santos a condus naţionala Portugaliei, încheindu-şi mandatul după ce a pierdut în faţa Marocului în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2022.

Santos, care în ceea ce priveşte echipele de club a mai trecut pe la Porto, Sporting şi Benfica, îl va înlocui pe Riza Calimbay la Beşiktaş.

Beşiktaş se află pe locul şase în campionat, cu 29 de puncte în 18 meciuri, iar marţi va primi vizita echipei Rizespor, aflată pe locul cinci.

Gruparea „vulturilor” şi-a trimis emisari în Capitală, în dorinţa de a-l convinge pe Mircea Lucescu să preia imediat echipa.

„Il Luce”, uoltima oară la Dinamo Kiev, a declinat propunerea motivând că vrea să-şi fac propriul lot şi să înceapă treaba abia de la vară, după terminarea actualei stagiuni.