„Nu vorbim despre persoane care au rămas fără date. Încă nu se ştie conţinutul acelor documente, încă nu se ştie total conţinutul datelor care au fost furate de la Camera Deputaţilor”, a spus Bogdan-Gruia Ivan.
El a precizat că încă se lucrează la analiza asupra efectelor şi rezultatelor acestui incident cibernetic privind Camerei Deputaţilor.
„În secunda doi în care s-a constatat că avem un incident cibernetic la Camera Deputaţilor, instituţiiile au fost acolo, au blocat acest incident, au început să recupereze datele, să găsească vinovaţii, iar cei vinovaţi să plătească”, a mai declarat ministrul.
„Până nu se încheie rezultatul anchetei pe care o desfăşurăm cu instituţiile statului nu pot să vă furnizez informaţii. Ceea ce pot să vă spun cu certitudine este faptul că se lucrează cu cei mai buni oameni, se găsesc soluţii pentru a face backup acestor date pentru ca ele să nu fie pierdute şi să se rezolve situaţia în cel mai scurt timp. Vorbim de unul din cele 25.000-50.000 de cazuri zilnice care sunt îndreptate împotriva României”, a spus Bogdan-Gruia Ivan.
El a adăugat că, în medie, zilnic, 200 dintre atacuri sunt îndreptate împotriva instituţiilor statului şi companiilor de stat.
Marţi, Camera Deputaţillor a fost ţinta unei breşe de securitate, după ce au fost furate date. „În acest moment, nu avem nicio solicitare de răscumpărare a datelor”, a transmis Secretariatul General al Camerei Deputaţilor.
Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) a fost notificat şi colaborează cu alte autorităţi cu competenţe în domeniul securităţii cibernetice la investigarea incidentului, afirmă, pentru MEDIAFAX, coordonatorul Direcţiei Comunicare, Marketing şi Media al DNSC, Mihai Rotariu.