Prima pagină » Sport » Marţi se aprinde flacăra olimpică pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Marţi se aprinde flacăra olimpică pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Marţi se va aprinde flacăra olimpică pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR).
Marţi se aprinde flacăra olimpică pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cosmin Pirv
15 apr. 2024, 10:46, Sport

Potrivit COSR, ceremonia de aprindere a flăcării olimpice va avea loc în Archaia Olympia, sanctuarul în care au avut loc Jocurile Olimpice Antice..

„În faţa Templului Herei, se va ridica un nou pod între Jocurile Antice şi cele Moderne, aprinderea flăcării păstrează ritualul antic de aprindere a flăcării de la soare. Marea Preoteasă înconjurată de 20 de va adresa o rugăciune lui Apollo. ”, arată COSR.

România va fi reprezentată la ceremonie de preşedintele COSR Mihai Covaliu, de campioana olimpică Maricica Puică, alături de directorul AOR Braşov, Radu Frunteş, ultimii doi fiind invitaţii primarului din Archaia Olympia.

Ceremonia începe marţi de la ora 11.15.