Prima pagină » Social » Preşedintele Iranului anunţă că ar putea purta discuţii cu reprezentanţii SUA

Preşedintele Iranului anunţă că ar putea purta discuţii cu reprezentanţii SUA

Preşedintele Iranului anunţă că ar putea purta discuţii cu reprezentanţii SUA
Petru Mazilu
16 sept. 2024, 17:43, Social

Liderul iranian a făcut declaraţia luni, în cadrul unei conferinţe de presă.

„Nu suntem ostili faţă de SUA, ei ar trebui să pună capăt ostilităţii faţă de noi, arătându-şi bunăvoinţa în practică”, a spus Pezeshkian, potrivit Reuters.

Pezeshkian a răspuns astfel la o întrebare despre deschiderea Iranului faţă de reluarea discuţiilor despre acordul nuclear.

Fostul preşedinte american Donald Trump a renunţat la acest acord în 2018, argumentând că a fost prea generos cu Teheranul şi a restabilit sancţiunile dure ale SUA împotriva Iranului, determinând Teheranul să încalce treptat înţelegerea.

După ce a preluat mandatul în ianuarie 2021, preşedintele american Joe Biden a încercat să negocieze o reluare a pactului nuclear în baza căruia Iranul şi-a restricţionat programul nuclear în schimbul scutirii de sancţiunile SUA, Uniunii Europene şi ONU.

Cu toate acestea, Teheranul a refuzat să negocieze direct cu Washingtonul şi a negociat în principal prin intermediari europeni sau arabi.