Agenţia de rating şi-a exprimat îngrijorările cu privire la potenţialele ameninţări la adresa securităţii, inclusiv atacuri cu rachete împotriva Israelului, care ar putea amplifica impactul economic negativ.
„Considerăm acum că activitatea militară din Gaza şi o intensificare a luptelor la graniţa de nord a Israelului – inclusiv o posibilă incursiune terestră în Liban – ar putea persista până în 2025, cu riscuri de represalii împotriva Israelului”, a declarat S&P.
Agenţia Moody’s, un alt jucător important în evaluarea ratingurilor de credit, a redus săptămâna trecută ratingul Israelului cu două trepte, la „Baa1”, avertizând că ar putea urma o retrogradare la nivel „junk” dacă tensiunile actuale cu Hezbollah se vor transforma într-un conflict pe scară largă.