Zelenski: Situaţia dificilă se menţine în sectoarele Pokrovsk şi Kurakhove
Situaţia pe câmpul de luptă rămâne dificilă în sectoarele Pokrovsk şi Kurakhove, precum şi în zona operaţiunii Kursk, a afirmat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, potrivit Ukrinform.
„Astăzi am primit un raport de la comandantul-şef Syrskyi privind situaţia de pe front şi din zonele operaţiunii Kursk. Situaţia rămâne dificilă în sectorul Pokrovsk şi cu Kurakhove. Sunt recunoscător tuturor unităţilor care distrug ocupanţii de acolo. De asemenea, aş dori să exprim o recunoştinţă deosebită războinicilor noştri din regiunea Kursk – avem nevoie de forţă acolo pentru a obţine rezultatele corecte pentru Ucraina şi ucraineni în diplomaţie”, a declarat el.
Partidul lui Scholz va include refuzul de a furniza Ucrainei rachete Taurus în manifestul electoral
Partidul Social Democrat (SPD) al actualului cancelar german Olaf Scholz ar putea include în manifestul său electoral refuzul de a furniza Ucrainei rachete cu rază lungă de acţiune Taurus, relatează DPA
Social-democraţii germani promit „sprijin diplomatic, militar, financiar şi umanitar pentru ucraineni în lupta lor împotriva agresiunii Rusiei, care încalcă dreptul internaţional – atâta timp cât este necesar”.
De asemenea, SPD susţine ajutorul militar acordat Ucrainei „cu prudenţă şi simţul măsurii”, asigurându-se că Germania şi NATO nu devin părţi în conflict.
Greenpeace avertizează asupra dezastrului ecologic cauzat de deversările de petrol de pe petrolierele ruseşti
Greenpeace Ucraina a avertizat că militarizarea de către Rusia a Mărilor Neagră şi Azov ameninţă să declanşeze o nouă catastrofă ecologică, notează Ukrainska Pravda.
Organizaţia a raportat că 4 300 de tone de păcură şi probabil alte produse petroliere s-au vărsat în apele strâmtorii Kerch, care leagă Marea Neagră de Marea Azov, ca urmare a unui accident în care au fost implicate două petroliere ruseşti surprinse de o furtună.
Szijjarto: Ucraina a refuzat „categoric” să organizeze o conversaţie între Zelenski şi Orbán
Partea ucraineană a refuzat să organizeze o convorbire telefonică între Viktor Orbán şi Volodimir Zelenski pentru a discuta propunerea ungară de încetare a focului, a afirmat ministrul ungar de externe Péter Szijjártó, în cadrul unui interviu acordat postului public de radio.
Szijjártó a subliniat propunerea Ungariei pentru o „încetare a focului şi un schimb masiv de prizonieri”, pe care Budapesta speră să o prezinte Ucrainei şi Rusiei înainte de Crăciun, potrivit Ukrainska Pravda.
Ministrul ungar susţine că Budapesta a iniţiat o convorbire telefonică între Viktor Orbán şi preşedintele ucrainean, dar a fost „refuzată oarecum brusc şi politicos”, într-un gest „complet fără precedent în diplomaţie”.
Forţele ucrainene lovesc linia de aprovizionare rusă, distrugând un tren cu 40 de vagoane de combustibil în regiunea Zaporojie
Forţele ucrainene au distrus un tren rusesc care transporta 40 de vagoane de combustibil în regiunea Zaporojie, potrivit unei surse anonime.
Operaţiunea a avut ca scop perturbarea unei linii de aprovizionare utilizată pentru transportul combustibilului din Crimeea către teritoriile ocupate temporar din regiune.
292 confruntări pe linia frontului raportate într-o singură zi
Forţele ruse au desfăşurat atacuri extinse în ultimele 24 de ore, folosind diverse arme şi tactici pentru a lovi poziţiile ucrainene. Atacurile s-au concentrat în regiunile Harkov, Doneţk, Zaporojie şi Herson, potrivit celui mai recent raport al Statului Major General.
Doi răniţi în Mykolaiv în urma unui atac cu rachete şi drone al Rusiei în timpul nopţii
Doi oameni au fost răniţi, iar o instalaţie de infrastructură a fost avariată în Mykolaiv în urma atacului cu rachete şi drone al Rusiei în timpul nopţii, a raportat guvernatorul Vitalii Kim pe 15 decembrie.
Pierderea militară a Rusiei în Ucraina ajunge la 762.440 de soldaţi de la începutul invaziei
Rusia a pierdut un total de 762.440 de soldaţi în Ucraina de la începutul invaziei din 24 februarie 2022, conform Statului Major al Forţelor Armate Ucrainene. Această cifră include 1.280 de victime raportate în ultimele 24 de ore.
Pe lângă pierderile de personal, Rusia a suferit şi pierderi semnificative de echipamente, printre care 9.551 de tancuri, 19.707 vehicule blindate, 31.398 de vehicule şi rezervoare de combustibil, 21.128 de sisteme de artilerie, 1.256 de sisteme de lansatoare multiple de rachete, 1.025 de sisteme de apărare aeriană, 369 de avioane, 329 de elicoptere, 20.356 de drone, 28 de nave şi un submarin.
Starmer îndeamnă G7 să intensifice sancţiunile împotriva lui Putin
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a solicitat G7 să impună sancţiuni mai dure împotriva preşedintelui rus Vladimir Putin, subliniind necesitatea de a provoca „maximum de suferinţă” regimului său.
De asemenea, Starmer a pledat pentru creşterea sprijinului militar destinat consolidării apărării Ucrainei.
Soldaţi nord-coreeni ar fi deschis focul asupra unei unităţi ruse, ucigând opt persoane, susţine Ucraina
Serviciul de informaţii militare al Ucrainei (HUR) a declarat că soldaţi nord-coreeni au deschis focul asupra membrilor unităţii cecene Akhmat din Rusia, într-un incident descris drept „foc prietenesc”, conform The Kyiv Independent.
Potrivit raportului, atacul a dus la moartea a opt soldaţi ceceni, iar cauza ar fi problemele continue de comunicare din cauza barierelor lingvistice dintre cele două grupuri.