Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a confirmat recent că există, la nivel guvernamental, o lege care să taxeze mijloacele de transport poluante. Impozitarea maşinilor pe baza emisiilor este deja o normă în multe ţări europene, autorităţile române au evitat până acum adoptarea unei astfel de politici.
„Cererea de plată 4 include şi o taxă pe poluare care nu face parte din reforma fiscală, dar ar urma să aibă un impact major, prin amploarea la care poate ajunge. Milioane de autoturisme ar putea fi vizate de o taxă similară cu fosta taxă auto din trecut. Tot în 4 avem legea taxării utililajelor grele în funcţie de numărul de kilometri parcurşi şi a mijloacelor de transport poluante. Este o lege cu un impact destul de mare, sunt peste 8 milioane de mijloace de transport”, a spus ministrul Marcel Boloş într-un interviu pentru profit.ro.
Banii pe noua taxă ar urma să fie colectaţi prin impozitarea suplimentară a maşinilor vechi şi poluante. De la 1 ianuarie 2026, cei cu maşini poluante ar urma să plătescă impozit în funcţie de norma de poluare.
Anul trecut, în România erau peste 1 milion de maşini cu o normă de poluare Euro 2, peste 1 milion şi jumătate Euro 3 şi aproape 4 milioane Euro 4.