Prima pagină » Știri externe » Fostul președinte filipinez apare prin legătură video în fața judecătorilor Curții Internaționale

Fostul președinte filipinez apare prin legătură video în fața judecătorilor Curții Internaționale

Fostul președinte filipinez Rodrigo Duterte a apărut, vineri, prin videoconferință în fața judecătorilor de la Curtea Penală Internațională. El a fost arestat la Manila pentru acuzații de crimă legate de „războiul împotriva drogurilor” pe care l-a condus în timpul mandatului său.
Fostul președinte filipinez apare prin legătură video în fața judecătorilor Curții Internaționale
Sursa foto: AP
Iris Dutescu
14 mart. 2025, 17:18, Politic

Duterte, în vârstă de 79 de ani, nu s-a prezentat la tribunalul din Haga, dar a apărut pentru scurt timp pe un ecran video de la centrul de detenție unde este închis, aflat la aproximativ 1,5 kilometri distanță.

Judecătoarea Iulia Antoanella Motoc a stabilit ca audierea preliminară să aibă loc la 23 septembrie, pentru a stabili dacă probele acuzării sunt suficient de solide pentru a justifica trimiterea cauzei la proces. În cazul în care un proces va avea loc, acesta ar putea dura ani de zile, iar dacă Duterte va fi condamnat, acesta riscă o pedeapsă maximă de închisoare pe viață.

Judecătoarea a declarat că lui Duterte i s-a permis să participe la prima sa audiere la CPI prin videoconferință, deoarece tocmai coborâse dintr-un zbor lung, potrivit AP News.

Rodrigo Duterte a fost arestat marți la Manila, după ce Curtea Penală Internațională (CPI) a emis un mandat prin care îl acuză de crime împotriva umanității în războiul său împotriva drogurilor, în cadrul căruia zeci de mii de filipinezi au fost executați.