„Am avut o aeronavă care s-a întors la Denpasar (aeroportul din Bali) noaptea trecută după ce un pasager turbulent a încercat să deschidă una dintre uşile avionului şi a fost abuziv cu echipajul nostru”, a declarat compania aeriană cu privire la incidentul de luni seară.
Pasagerul a fost scos din aeronavă de către autorităţile locale din Bali, a adăugat aceasta. Potrivit unei înregistrări video care circulă pe reţelele de socializare, o femeie aflată în spatele aeronavei a reuşit să ridice mânerul uşii înainte ca un semnal de avertizare să alerteze echipajul, informează CNN.
Datele de pe site-ul de urmărire a zborurilor Flightradar24 au arătat că avionul s-a întors deasupra Oceanului Indian după aproximativ o oră de zbor.
Jetstar nu a precizat exact câţi pasageri şi membri ai echipajului se aflau în avionul care călătorea de la Bali la Melbourne.
„Siguranţa şi bunăstarea clienţilor şi a echipajului nostru este prioritatea noastră principală şi le mulţumim pentru modul în care au reacţionat la situaţie. Acest tip de comportament inacceptabil nu va fi tolerat niciodată pe zborurile noastre”, a declarat compania aeriană în comunicat.