Prima pagină » Știri externe » Moscova va continua „dialogul” cu Washingtonul privind schimbul de prizonieri

Moscova va continua „dialogul” cu Washingtonul privind schimbul de prizonieri

Directorul Serviciului rus de Informaţii Externe (SVR), Serghei Narîşkin, declară vineri că discuţiile dintre Moscova şi Washington cu privire la posibile schimburi de prizonieri vor continua. Anunţul are loc după eliberarea a doi cetăţeni, informează AFP.
Moscova va continua „dialogul” cu Washingtonul privind schimbul de prizonieri

„Dialogul cu noua administraţie americană va continua, bineînţeles, pe diverse teme”, a declarat Narîşkin când a fost întrebat despre continuarea acestor schimburi.

Steve Witkoff, emisarul preşedintelui american Donald Trump, a sosit în Rusia, a declarat vineri purtătorul de cuvânt al Kremlinului pentru agenţiile de presă de stat ruse, pe fondul apropierii crescânde dintre Washington şi Moscova.

„Da, confirm, el a sosit într-adevăr în Rusia”, a declarat Dmitri Peskov, citat de agenţia de presă Ria Novosti. Întrebat despre posibilitatea unei întâlniri cu preşedintele rus Vladimir Putin, Dmitri Peskov a răspuns: „Dacă este cazul, vom transmite acest lucru”.