Adresându-se prin intermediul unuia dintre posturile sale de televiziune, în urma victoriei în alegerile parlamentare din Italia, care s-au desfăşurat duminică şi luni, magnatul media în vârstă de 71 de ani a declarat că UE are nevoie de o echipă de conducere de elită care să o facă să conteze pe scena internaţională.
"Există o nevoie de reconstruire a Europei care are un rol de conducere în lumea occidentală şi care ar putea aborda hotărât problemele cu care se confruntă lumea", a declarat liderul de centru-dreapta, care îşi va prelua atribuţiile luna viitoare.
În timpul celui de al doilea mandat al său în perioada 2001-2006, Berlusconi a fost acuzat că a izolat Italia faţă de partenerii UE, concentrându-se pe relaţiile cu statele care nu fac parte din blocul comunitar, ca Statele Unite, Rusia şi Israel.
Celebru pentru faptul că a pus coarne unui ministru spaniol în timpul unei şedinţe foto de la un summit, el a şocat şi Parlamentul European în iulie 2003, asemănând un parlamentar german cu un gardian al lagărelor de concentrare.
Acum voi fi "cel mai bătrân – pardon, vreau să spun, cel mai înţelept" la summiturile UE, a declarat marţi Berlusconi.
Miercuri, el a declarat că a menţinut relaţii personale bune cu liderii internaţionali în perioada în care a fost în opoziţie.
Berlusconi a fost deja invitat de premierul britanic Gordon Brown la Londra, a avut "o discuţie lungă" cu cancelarul german Angela Merkel şi a discutat de asemenea cu premierul spaniol Jose Luis Rodriguez Zapatero, a declarat el televiziunii italiene.
Considerat aliat al Washingtonului în "războiul împotriva terorismului", Berlusconi a declarat că preşedintele american George W. Bush l-a invitat la cină în SUA, deşi nu a specificat o dată anume.
Preşedintele rus Vladimir Putin îl va vizita joi pe Berlusconi, al treilea între cei mai bogaţi italieni şi proprietar al clubului de fotbal AC Milan, la vila sa din Sardinia.