17:00
"Nu cred că, în contextul pe care îl vedem în prezent, o ridicare a embargoului ar fi înţeleaptă", a declarat Rice.
Sâmbătă, Cuba a cerut Washingtonului să ridice embargoul pentru a permite companiilor americane să ajute cubanezii afectaţi de uraganul Gustav.
"Dacă administraţia Statelor Unite vrea într-adevăr să coopereze cu poporul cubanez în tragedia provocată de uragan, ar trebui să ridice embargoul", se arată într-un comunicat al Ministerului cubanez de Externe.
Washingtonul menţine un embargou din 1962 împotriva insulei comuniste, cu excepţia produselor farmaceutice şi alimentare.
Vestul Cubei a fost devastat în urmă cu o săptămână de urganul Gustav care, fără a provoca oficial victime, a distrus total sau parţial 100.000 de clădiri.