"Am dorit ca la nivelul Comisiei Europene să existe, alături de problemele semnalate de alte ţări, şi o evaluare exactă a situaţiei din România", a spus Emil Boc.
În cadrul discuţiei telefonice, comisarul european pentru Energie a precizat că, împreună cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, se va implica pentru a găsi o soluţie privind livrarea gazelor, informează un comunicat al Guvernului.
Premierul Emil Boc şi comisarul european pentru Energie Andris Piebalgs se vor afla în legătură permanentă cu Ministerul Economiei pe toată perioada în care furnizarea de gaze naturale prin staţia de intrare Isaccea va fi sistată.
Şeful Guvernului a anunţat anterior, într-o conferinţă de presă susţinută la Guvern, că va informa Comisia Europeană despre problemele apărute odată cu sistarea livrărilor de gaze importate din Rusia.
Citeşte şi:
Livrările de gaze ruseşti prin Isaccea au fost oprite
Livrările de gaze ruseşti spre ţările din Balcani au fost oprite, anunţă Sofia
Boc: Consumatorii nu vor fi afectaţi de criza gazelor
Guvernul informează CE despre problema gazelor şi cere lămuriri Gazprom şi Ucrainei