Adrian Gibbs (75 de ani) a declarat că intenţionează să publice un raport, conform căruia tulpina, care nu existat anterior, ar fi putut evolua din ouăle embrionate folosite pentru a produce virusuri în scopuri ştiinţifice şi în vederea creării de vaccinuri. În opinia acestuia, descoperirile sale ar putea contribui la înţelegerea modalităţii de răspândire a virusului.
Asistentul directorului general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Keiji Fukuda, analizează acest raport. „A fost dezvoltat ca un virus pentru vaccin? A fost dezvoltat ca un proiect de cercetare? Şi în aceste circumstanţe, a fost eliberat intenţionat? A fost o eliberare accidentală?”, s-a întrebat acesta.
Între timp, Centrul american pentru Controlul şi Prevenirea Maladiilor (CDC) din Atlanta a analizat raportul şi a ajuns la concluzia că nu există nici o dovadă pentru a susţine afirmaţiile lui Gibbs.