Prima pagină » Știri externe » Rusia testează un tren de mare viteză pe ruta Moscova-Sankt Petersburg

Rusia testează un tren de mare viteză pe ruta Moscova-Sankt Petersburg

Un prim test al trenului de mare viteză Sapsan, construit de grupul german Siemens, a fost realizat joi, între Moscova şi Sankt Petersburg, în Rusia, în timp ce inaugurarea acestuia va avea loc spre sfârşitul anului.
Rusia testează un tren de mare viteză pe ruta Moscova-Sankt Petersburg
31 iul. 2009, 11:51, Știri externe

"Acum câţiva ani nu puteam vorbi decât despre eventualitatea unei linii feroviare de mare viteză între Moscova şi Sankt Petersburg, iar în prezent aceasta este o realitate", a afirmat Vladimir Iakunin, directorul RZD, compania de Căi ferate ruse, cu ocazia inaugurării unui atelier de servicii tehnice pentru modelul furnizat de Siemens.

Trenurile Sapsan vor putea merge cu până la 250 de kilometri pe oră şi vor parcurge cei 645 de kilometri dintre cele două oraşe în trei ore şi 45 de minute, faţă de patru ore şi 30 de minute în prezent.

Contractul de livrare a opt trenuri de mare viteză, în valoare de 276 de milioane de euro, a fost semnat în mai 2006.