Prima pagină » Știri externe » Liderul talibanilor pakistanezi, ucis în timp ce i se făcea masaj la picioare

Liderul talibanilor pakistanezi, ucis în timp ce i se făcea masaj la picioare

Liderul talibanilor pakistanezi, Baitullah Mehsud, a fost ucis cu tiruri de rachetă americane în timpul unei şedinţe de masaj la picioare pe acoperişul unei case, a anunţat luni postul de televiziune CNN, citând oficiali americani de rang înalt.
11 aug. 2009, 12:50, Știri externe

Baitullah Mehsud

Potrivit postului de televiziune, liderul rebelilor a fost urmărit de nouă avioane americane fără pilot timp de câteva săptămâni, iar agenţii CIA au primit în prealabil din partea preşedintelui american Barack Obama aprobarea de a ataca dacă acesta va fi raza lor de acţiune.

"Deodată, miercuri seara, un bărbat a apărut pe acoperişul casei socrului lui Mehsud din Pakistan", a precizat CNN.

"Este vorba despre un bărbat care avea semnalmentele lui Mehsud", a adăugat sursa precizând că o femeie a început să îi maseze picioarele, în timp ce agenţia americană deţinea informaţii potrivit cărora "liderul talibanilor suferea de diabet şi îl dureau frecvent picioarele".

"În acest moment CIA a decis să acţioneze. Agenţii CIA (…) au considerat că îl au în vizor şi l-au eliminat", potrivit CNN, care a precizat că în Pakistan a fost cald, ceea ce ar explica apariţia lui Mehsud în faţa casei.

CNN a adăugat că serviciile americane de informaţii l-au informat pe preşedintele Obama că moartea liderului talibanilor pakistanezi este o certitudine.

Guvernul pakistanez consideră o certitudine eliminarea lui Mehsud în fieful său din Waziristanul de Sud, în apropierea frontierei afgane.

Hakimullah Mehsud, unul dintre adjuncţii lui Baitullah Mehsud, a sfidat luni autorităţile pakistaneze, afirmând că superiorul său nu a fost ucis, ci este doar puţin bolnav.

Hakimullah Mehsud, unul dintre adjuncţii lui Baitullah Mehsud