Prima pagină » Știri externe » Moscova refuză să ratifice forma actuală a protocolului privind reforma CEDO

Moscova refuză să ratifice forma actuală a protocolului privind reforma CEDO

Protocolul 14 privind reforma Curţii Europene a Drepturilor Omului aduce atingere intereselor naţionale ale Rusiei, se arată în proiectul unei declaraţii a Dumei, care explică de ce camera inferioară a Parlamentului rus refuză să ratifice acest document, relatează RIA Novosti, în pagina electronică.
Moscova refuză să ratifice forma actuală a protocolului privind reforma CEDO
22 sept. 2009, 19:59, Știri externe

După ce evocă articolul 8 al Protocolului, conform căruia o comisie alcătuită din trei judecători ai CEDO este abilitată să adopte hotărâri fără a include neapărat în rândul ei un judecător din ţara reclamată, proiectul declaraţiei afirmă: „Această dispoziţie riscă să pună în pericol echitatea şi fundamentul sentinţelor pronunţate de Curtea Europeană, sentinţe care, în lipsa judecătorului care reprezintă statul reclamat, ar putea fi adoptate fără a ţine cont de particularităţile sistemului judiciar al acelei ţări”.

Deputaţii ruşi contestă şi articolul 14 al Protocolului, care permite Curţii să lanseze o anchetă înainte de a statua cu privire la acceptabilitatea unei plângeri.

„Posibilitatea oferită Curţii Europene de a-şi exercita acest drept înainte de a se convinge că au fost epuizate toate căile de recurs la nivel naţional ar putea constitui o ingerinţă în procesul de justiţie derulat la nivel naţional şi chiar o substituire a acestui proces”, afirmă proiectul de declaraţie.

Potrivit parlamentarilor, această dispoziţie este inacceptabilă în condiţiile în care Curtea Europeană a Drepturilor Omului joacă un rol subsidiar în raport cu jurisdicţiile naţionale.

Duma a mai denunţat şi articolele 10 şi 16 ale Protocolului, care conferă CEDO posibilitatea de a arăta statului condamnat modul de aplicare a unei sentinţe definitive, lucru care, de asemenea, contravine rolului subsidiar al Curţii.