Candidatul PNL la Preşedinţie, Crin Antonescu, a comentat, duminică, într-o conferinţă de presă susţinută la Zalău, o declaraţie recentă a lui Ludovic Orban, potrivit căreia Băsescu nu va fi votat decât de drogaţi, prostituate şi ţigani.
„Ţiganii, prostituatele şi drogaţii, fără a-i asocia, sunt cetăţeni cu toate drepturile, îi respect şi le respect dreptul de vot şi consider că trebuie ajutaţi, fiecare. Faţă de ei, statul are anumite datorii şi responsabilităţi şi noi la fel. Eu cred că electoratul lui Băsescu este format din oameni diverşi, cu diverse culori şi ocupaţii şi consider periculos să spun că un electorat este mai bun sau mai rău. Democraţia înseamnă egalitate şi respect şi stau de vorbă cu Băsescu şi Geoană pentru că în spatele lor stau voturile celor care i-au ales în aceste funcţii, voturi valabile şi respectabile”, a spus Antonescu.
El a declarat că se distanţează de declaraţia lui Orban şi susţine că, dacă acesta a făcut afirmaţiile respective, a fost din cauză că „era luat de valul tensiunii electorale”.
„Sunt convins că e primul care regretă această declaraţie„, a adăugat Antonescu.
Liderul PNL Ludovic Orban declara, în septembrie, referitor la raportul Comisiei prezidenţiale privind riscurile sociale, care recomandă dezincriminarea consumului de droguri şi legalizarea prostituţiei , că i se pare „complet absurd tot ce se întâmplă la Cotroceni” şi că „ţara arde şi baba se piaptănă„.