Decizia instanţei a fost publicată, luni, de ziarul oficial al statului brazilian.
Suma finală a acestor daune ar putea să se ridice la 700.000 de dolari, doarece acest proces datează din iulie 2006, iar Google riscă plata unei amenzi de 590 de dolari pentru fiecare zi în care profilurile au continuat să existe online.
Potrivit presei braziliene, mai mult de 300 profiluri false cu numele pilotului Rubens Barrichello au apărut pe Orkut, o reţea socială ce aparţine Google şi care este extrem de populară în Brazilia, chiar dacă în prezent pierde teren în faţa versiunii portugheze a Facebook.
Grupul Google nu a reacţionat încă la această hotărâre.
Barrichello, care a concurat pentru Brawn GP în acest sezon, a terminat pe locul trei în clasamentul piloţilor în Campionatul Mondial 2009, în urma britanicului Jenson Button şi germanului Sebastian Vettel. În 2010, Barrichello va pilota pentru echipa Williams.