Instanţa a admis excepţia necompetenţei generale şi a decis trimiterea către Curtea Constituţională.
Hotărârea poate fi atacată cu recurs la instanţa supremă.
De altfel, PSD a depus o cerere de asigurare a dovezilor privind alegerile prezidenţiale din 6 decembrie şi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, solicitarea urmând să fie dezbătută, vineri.
Curtea de Apel Bucureşti, din oficiu, „având în vedere temeiul juridic – obiectul acţiunii şi având în vedere calificarea corectă a acţiunii prin rolul activ ce revine judecătorului”, a ridicat, vineri, excepţia necompetenţei generale a CAB.
Procurorul de şedinţă a cerut instanţei admiterea acestei excepţii arătând că cererea de asigurare dovezi se judecă la instanţa care analizează fondul problemei, în acest caz Curtea Constituţională, unde a fost depusă cererea de anulare a alegerilor.
Având în vedere că termenul a fost dat fără citarea părţilor şi faptul că nu au fost reprezentate Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) şi Biroul Electoral Central (BEC), instanţa nu a dat cuvântul celorlalte părţi pentru a fi egalitate de forţe.
Procesul privind asigurarea dovezilor este intentat de PSD împotriva Ministerului Afacerilor Externe, a Ministerului Administraţiei şi Internelor, AEP, BEC şi STS.
PSD a mai depus la Curtea de Apel Bucureşti o cerere de suspendare a procesului verbal al Biroului Electoral Central privind rezultatul final al alegerilor prezidenţiale din 6 decembrie, solicitarea urmând să se judece în 5 ianuarie.
Biroul Electoral Central a încheiat, miercuri seară, centralizarea datelor privind scrutinul de duminică, Traian Băsescu fiind candidatul ales, cu 5.275.808 de voturi valabil exprimate. Liderul PSD Mircea Geoană a obţinut 5.205.760 de voturi valabil exprimate, potrivit purtătorului de cuvânt al BEC, Marian Muhuleţ.